neo-bronchol®

Expert na vlhký kašeľ

neo-bronchol®

Lieči vlhký kašeľ spojený s tvorbou hlienu (tzv. produktívny kašeľ). neo-bronchol® je vyrobený vo forme praktických pastiliek na cmúľanie, vhodných na užívanie kedykoľvek a kdekoľvek.

 • rýchlo rozpúšťa hlien a spoľahlivo uľavuje od kašľa
 • uvoľňuje dýchacie cesty

Neobsahuje cukor, je vhodný i pre diabetikov.

 • Zloženie

  Jedna pastilka obsahuje

  • ambroxol hydrochlorid (15 mg)
 • Použitie a dostupnosť
  • Dávkovanie: dospelí a deti staršie ako 12 rokov užívajú 1 pastilku po 2 – 3 hodinách (nie viac než 6 v priebehu 24 hodín). Pri pretrvávaní príznakov dlhšie než 4 – 5 dní vyhľadajte lekára.
  • 20 pastiliek v balení
  • dostupný v lekárňach
Príčiny a prejavy kašľa

Kašeľ je prirodzený obranný reflex nášho organizmu. Vykašliavaním sa zbavujeme hlienu pri infekcii dýchacích ciest, ďalej cudzích telies, ako napr. prachu, dymu alebo iných častíc. Tento samoočisťovací mechanizmus je zásadný pre udržanie čistých dýchacích ciest a tiež pre ochranu pľúc.

Rozlišujeme medzi kašľom suchým (neproduktívnym) a vlhkým (produktívnym):

Suchý kašeľ môže byť vyvolaný početnými faktormi prostredia, ako je napr. cigaretový dym, prach alebo začínajúce štádium nachladenia. Hlien v dýchacích cestách chýba alebo je prítomný iba v malom množstve (preto ho nazývame neproduktívny). Suchý kašeľ je dráždivý a môže byť veľmi bolestivý. Opakovaný suchý kašeľ môže viesť k bolestiam v hrdle a napínaniu svalov hrudníka a chrbta. Suchý kašeľ sa lieči prípravkami, ktoré ho tlmia (potlačujú). Nazývajú sa antitusiká.

Vlhký (produktívny) kašeľ nastupuje v neskorších štádiách nachladenia. Je sprevádzaný omnoho väčším množstvom hlienu. Na slizniciach v dôsledku infekcie prebieha zápal, hlien zostáva v prieduškách a nemôže byť transportovaný riasinkami (jemnými vláskami sliznice v prieduškách) von z dýchacích ciest. Nastupuje obranná reakcia organizmu v podobe kašľa s cieľom spriechodniť dýchacie cesty.

V týchto prípadoch môžu pomôcť prípravky podporujúce a uľahčujúce vykašliavanie. Nazývajú sa expektoranciá. Do tejto skupiny patrí neo-bronchol. Rozpúšťa hlien a čistí dýchacie cesty. V každej pastilke sa nachádza 15 mg ambroxolu. Ambroxol je najpoužívanejšia látka v liečbe vlhkého kašľa (zdroj IMS Health 5/2016), preverená tak v klinických štúdiách, ako aj v praxi lekármi a lekárnikmi.

neo-bronchol® - účinná liečba vlhkého kašľa v praktickej forme pastiliek
 • rýchlo a účinne rozpúšťa hlien
 • uvoľňuje dýchacie cesty
 • neobsahuje cukor, vhodný i pre diabetikov
neo-bronchol® s ambroxolom

neo-bronchol® obsahuje účinnú látku ambroxol, čo je najpoužívanejšia látka v liečbe vlhkého kašľa (zdroj IMS Health 5/2016). Patrí do skupiny expektorancií/mukolytík, ktorých účinok je založený na štiepení hlienu v dýchacích cestách, znižovaní jeho viskozity a podpore transportu von z dýchacích ciest.

Pri infekcii v organizme alebo pri nachladení dochádza k zvýšenej tvorbe hlienu v prieduškách. Hlien nemôže byť dostatočne rýchlo vykašľaný a usadzuje sa. Cilie, čiže riasinky v prieduškách, sú hlienom „zalepené“ a nemôžu ho transportovať von z dýchacích ciest. Dôsledkom je obranná reakcia organizmu v podobe kašľa so snahou odstrániť cudzie teleso – teda hlien. V prípade vlhkého (produktívneho) kašľa je kašľací reflex sám osebe často nedostatočný na jeho odstránenie. Práve v tomto okamihu spoľahlivo pomôže neo-bronchol vďaka svojej účinnej liečivej látke ambroxolu.

Liečivá látka ambroxol uľahčuje vykašliavanie hlienu a podporuje prirodzené čistenie dýchacích ciest.

 • Stimuluje tvorbu vodnatej riedkej sekrécie, čím zriedi husté hlieny, ktoré je možné ľahšie odstrániť
 • Aktivuje riasinkový epitel, čím podporuje transport hlienu v prieduškách

Rozpustené hlieny transportované z priedušiek už môžu byť jednoduchšie vykašľané a vy opäť môžete voľne dýchať. Navyše je obnovená prirodzená samočistiaca schopnosť v prieduškách – riasinky sa môžu opäť riadne pohybovať a odstraňovať všetky vdýchnuté cudzorodé častice.

 
Účinok pastiliek je rýchly, navyše ich môžem mať neustále pri sebe a chutia mi!
Ďalšie tipy a rady
pri kašli

Každý typ kašľa vyžaduje odlišný liečebný postup.

Pri suchom kašli je najdôležitejšie zabrániť núteniu na kašeľ a obmedziť niekedy i bolestivé záchvaty kašľa. Účinne pomôžu lieky tlmiace suchý kašeľ (antitusiká z lekárne, ale i zvýšený príjem tekutín a zvlhčovanie vzduchu. Na zmiernenie suchého kašľa možno použiť i domáce recepty, ako je napr. pohár mlieka s medom alebo inhalácia.

Pri vlhkom kašli je najvýznamnejším opatrením rozpúšťanie hlienu, aby mohol byť vykašľaný s následným uvoľnením dýchacích ciest. V tomto prípade môžu pomôcť voľne predajné lieky podporujúce vykašliavanie (expektoranciá), ako napr. neo-bronchol v pastilkách. K rekonvalescencii môžu pomôcť rôzne domáce recepty, ktoré takisto uvoľňujú hlieny.

V prípade pretrvávajúcich prejavov alebo závažných príznakov, ako je horúčka a/alebo zhoršenie celkového stavu, by mal byť vyhľadaný lekár.

Tipy a rady pri vlhkom kašli:

 • 01
  Zvýšte príjem tekutín – najlepšie na 2 – 3 litre vody alebo čaju za deň (napr. z materinej dúšky alebo skorocelový čaj). Doplníte tak chýbajúce tekutiny a kašeľ môže byť produktívnejší.
  02
  Inhalácia soľného roztoku (jedna čajová lyžička soli približne do jedného litra vriacej vody) pomôžu zvlhčiť vaše sliznice a urobia váš kašeľ produktívnejším. Pomôcť môžu i inhalácie s bylinkovými alebo inými olejmi (napr. harmanček vykazuje protizápalový účinok).
 • 03
  Udržujte sa v teple, ale bez potenia. Ideálnym riešením sú horúce obklady na hrudník alebo termofory. Teplo na hrudníku podporuje krvný prietok a vedie k rozpúšťaniu hlienu.
  04
  Namažte si hrudník a chrbát chladivou masťou. Oleje v nej sa nachádzajúce (napr. eukalyptový a z materinej dúšky) podporujú vykašliavanie a pôsobia antibakteriálne a proti kŕčom priedušiek.
 • 05
  Pravidelne vetrajte. Dbajte na dostatočnú vlhkosť vzduchu vo vašom domove ako na prevenciu vysychania zvlhčujúceho filmu pokrývajúceho sliznice dýchacích ciest.
  06
  Dbajte na dostatok spánku. V spánku je posilňovaný náš imunitný systém a dochádza k intenzívnym regeneračným pochodom.

Zdieľať tieto webové stránky

Kontaktujte nás!

neo-angin® bez cukru, neo-angin® šalvia, neo-angin® čerešňa: Lieky obsahujú dichlorbenzenmetanol, amylmetakrezol, levomentol. Pastilky nechať rozpustiť v ústach. O správnom použití sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa.
neo-bronchol®: Liek obsahuje ambroxol. Pastilky nechať rozpustiť v ústach. O správnom použití sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa.
junior-angin lízanky, junior-angin pastilky a junior-angin sirup sú zdravotnické pomôcky. Pred použitím si pozorne prečítajte návod na použitie.
voice-angin je zdravotnická pomôcka. Pred použitím si pozorne prečítajte návod na použitie.